بدمینتون ایران

پیدایش بدمینتون

82264e960cdcc1381972d9a8c5d2badf

ورزش بدمینتون بر خلاف باور عموم مردم جهان ، دارای قدمت بسیار زیادی هست و جزو ورزش های مادر محسوب میشود که در ادامه این مقاله ، درباره پیدایش و چگونگی رسمیت این ورزش جالب باشما صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

پیدایش بدمینتون

پیدایش بدمینتون در قرن 5 قبل از میلاد توسط مردم چین بود که به این بازی (ti jian zi) میگفتند ؛ که معنی لغوی آن “ضربه زدن به توپ” بود. همانطور که از معنی آن مشخص است ، روش بازی به این صورت بود که بازیکنان بدون برخورد دست و با ضربه زدن به توپ مانع برخورد توپ با زمین میشدند. تا حدود 5 قرن پس از پیدایش نیز ، این بازی با نام  (Battledore and Shuttlecock) در چین ،ژاپن و یونان انجام میشد. با گذشت زمان این بازی توسط هندیان مورد استقبال ویژه قرار گرفت و در هندوستان در دهه 1860  این بازی با نام پونا رواج یافت و به محبوبیت محلی رسید.

 

 

 

انگلستان،توسعه دهنده بدمینتون

پس از جریان استعمار هندوستان توسط انگلیس، در این میان و زمانی که افسران انگلیسی در هندوستان مستقر شدند با بازی پونا آشنا شدند و خیلی زود از آن یک رقابت ورزشی ساخته شد و آنها در اوایل سال ۱۸۷۰ آن را همراه با وسایل و تجهیزات لازم به کشورشان معرفی کردند. در سال 1873 یک دوک انگلیسی با برگزاری مراسمی در محل زندگی خود که “بدمینتون ” نام داشت رسما بازی پونا را به انگلستان معرفی کرد. این بازی مورد توجه سایرین قرار گرفت و در میان طبقه مرفه انگلستان شناخته شد و از همانجا گسترش پیدا کرد.

جهت خرید محصولات اورجینال و حرفه ای بدمینتون ، میتوانید از لیست خرید  سایت ایران بدمینتون دیدن فرمایید و از قیمت روز محصولات اطلاع حاصل فرمایید.

 

قوانین بدمینتون

تا سال 1877 مقررات خاصی برای بازی بدمینتون وجود نداشت  و این بازی بیشتر جنبه تفریحی و محلی  داشت ، در این سال در کراچی هندوستان ، قوانین اولیه بازی بدمینتون تنظیم شد و زمین بازی در طول چندین سال تغییراتی کرد ، تا این که در سال 1887 در انگلستان اصلاح و تدوين شد. در سال 1890 مجدداً اصلاح شد.

قوانین امروزه بدمینتون با قوانین سال 1890 اختلافاتی دارد. در سال ۱۹۰۱ زمین رسمی بدمینتون به شکل مستطیل کنونی ثبت شد.

 

 

بدمینتون: بازی نه، ورزش

تا سال 1893 بدمینتون رونق بسیار زیادی گرفت و از یک بازی ساده ، به یک ورزش رقابتی تبدیل شد و در انگلستان آکادمی های آموزشی بدمینتون تشکیل شد . پیشرفت بدمینتون در آن سال ها  تا اندازه ای بود که 14 باشگاه برای ساختن اتحادیه باهم متحد شدند. در آن زمان این انجمن قوانین مشخص و معینی را برای بازی‌ بدمینتون وضع و نخستین و با ارزش ترین مسابقات بدمینتون در خود انگلستان و بین ورزشکاران آنجا بود برگزار شد .

با گسترش یافتن این ورزش بین سایر کشورها ، نیاز به وجود تشکیلات بین المللی برای این ورزش ضروری احساس شد. در سال 1934 فدراسیون جهانی بدمینتون با حضور 9 فدراسیون از کشورهای کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، نیوزیلند، اسکاتلند وولز تاسیس شد.

از پونا ، تا بدمینتون

با گذشت زمان و رونق گرفتن ورزش بدمینتون امروزه این ورزش ، جزو ورزش های جهانی و پر رقابت است که بیش از 150 کشور جهان برای ارتقای سطح این ورزش با هم رقابت میکنند و هم اکنون کشورهایی چون  چين، اندونزي ، دانمارك ، كره جنوبي و انگلستان جزو تیم های برتر این عرصه هستند . بدمینتون رسما  از المپیک سال  1992 بارسلون در رشته ورزش های المپیک قرار گرفت.

 

 

چین یا انگلستان

طبق شواهد تاریخی بدمینتون در انگلیس پایه گذاری و نام نهاده شد اما کشورهای شرقی به خصوص چین معتقدند بدمینتون ورزش بومی چین بوده است و دیر زمانیست که این بازی در این کشور انجام میشده است و همین دیدگاه باعث شده است چین و انگلستان دو قطب بزرگ در این ورزش باشند و سالانه در رقابت های مختلف بازیکنان ماهر و حرفه ای خود را روانه رقابت های جهانی کنند.

از بین ۶۱ مدال اهدا شده در بدمینتون درمسابقات المپیک بدمینتون 54 عدد آن متعلق به  آسیایی‌هاست! در مسابقات مهم بدمینتون ، تعداد تماشاگران مشتاق این مسابقات، به پانزده هزار نفر هم رسیده‌است.

بدمینتون در ایران

در ایران اما این ورزش محبوب  توسط انگلیس ها و به وسیله کارکنان شرکت نفت انگلستان و در شهر مسجدسلیمان بازی شد، اولین تیم ملی بدمینتون ایران هم در بازیهای آسیایی بدمینتون تهران در سال ۱۹۷۴ شرکت کرد که در بین ۱۲ تیم مقام هشتم  را از آن خود کرد.

در آن زمان خرید راکت بدمینتون و تجهیزات آن حتی توسط بازیکنان ملی هم کار سخت و دشواری بود

امروزه اما ایران با کمک جوانان ورزشکار خود در حال آمادگی جدی تر جهت حضور در کارزارهای بین المللی و شروع رقابت در عرصه جهانی هست

5/5 - (13 امتیاز)
خروج از نسخه موبایل