کد خبر: 2975

تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۴

آئین نامه و مقررات مسابقات باشگاهی بدمینتون(۱۳۹۴)

آئین نامه و مقررات مسابقات باشگاهی بدمینتون(۱۳۹۴) – فدراسیون بدمینتون جمهوری اسلامی ایران – سازمان لیگ

فدراسیون بدمینتون جمهوری اسلامی ایران

فصل اول

تعریف :

فدراسیون بدمینتون آماتوری جمهوری اسلامی ایران به عنوان بالاترین مرجع ذی صلاح این رشته بمنظور برگزاری مسابقات لیگ    (برتر- دسته اول- دسته دوم) بدمینتون باشگاههای کشور با رعایت قوانین و مقررات مربوطه در برگزاری مسابقات لیگ باشگاههای کشور فعالیت می نماید.

هدف :

۱-   ترغیب نسل جوان و اقشار مختلف جامعه به حفظ تندرستی و سلامتی و ایجاد زمینه مناسب

۲-  ایجاد زمینه های لازم برای حضور قهرمانان در عرصه های بین المللی در داخل و خارج از کشور

۳- ایجاد زمینه های مناسب برای کشف، رشد و پرورش استعدادهای ورزشی ورزشکاران و قهرمانان

۴- بالا بردن قابلیتهای جسمانی و ارتقاء سطح کیفیت و مهارت های فنی ورزشی

۵-  فراهم نمودن امکانات لازم جهت فعال نمودن بخش خصوصی در ورزش

  فصل دوم

   تعاریف :

۱-۲ باشگاه ورزشی: به تشکیلاتی اطلاق می شود که با داشتن امکانات فیزیکی لازم و مناسب در یک یا چند رشته ورزشی به منظور تعلیم، ایجاد انگیزه و رقابت سالم در جهت تعمیم و توسعه ورزش با اجازه سازمان تربیت بدنی فعالیت داشته و از نظر حقوقی به ثبت رسیده باشد.

۲-۲ دسته جات آزاد: گروههای ورزشی هستند که خارج از چارچوب باشگاهها فعالیت داشته و بر طبق آئین نامه خاص ادارات کل تربیت بدنی در مسابقات شرکت می نمایند.

۳-۲ لیگ: در واقع به عنوان یک پیمان منطقه ای یا سراسری است بین گروههای ورزشی که آنرا لیگ می نامند.

۴-۲ عضو ورزشی: به افرادی اطلاق می گردد که بر اساس ضوابط خاص به یک سازمان، ارگان، باشگاه یا دسته جات آزاد ورزشی به منظور انجام فعالیتهای ورزشی وابسته است.

۵-۲ مربی ورزشی: به افرادی اطلاق می گردد که دارای گواهینامه مربیگری از سوی فدراسیون ذیربط بوده و نسبت به امر ورزش یا تمرین رشته مربوطه بر اساس ضوابط و مقررات انجام وظیفه می نماید.

۶-۲ کمک مربی یا دستیار مربی: فردی است که از نظر تعلیمات ورزشی به مربی کمک می نماید.

۷-۲ سرپرست تیم: نماینده تام الاختیار واحد اعزام کننده تیم باشگاهی را سرپرست تیم گویند.

۸-۲ ورزشکار آماتور: کسی است که ورزش را به خاطر ورزش و بدون دریافت هیچگونه حق الزحمه و پاداشی اعم از نقدی و جنسی انجام می دهد.

۹-۲ ورزشکار نیمه حرفه ای: کسی است که در قبال دریافت وجه و یا انعقاد قرارداد قسمتی از هزینه های خود را تأمین و در یک رشته ورزشی فعالیت می نماید.

۱۰-۲ ورزشکار حرفه ای: ورزشکاری که در قبال دریافت حقوق و یا انعقاد قرارداد و به عنوان حرفه در یک رشته ورزشی فعالیت می نماید.

۱۱-۲ بازیکن آزاد: بازیکنی است که در هیچ یک از مسابقات رسمی باشگاهها در طول دوره مسابقاتی که در حال اجرا است بازی نکرده باشد و قراردادی نیز با هیچ باشگاهی نداشته باشد و یا اینکه با باشگاهی قرارداد بسته و یا بازی کرده باشد و آن باشگاه یا تیم آن باشگاه رسماً منحل شده باشد و یا اینکه قرارداد او با باشگاه پایان یافته باشد.

۱۲-۲ مربی آزاد: فردی است که در هیچ یک از مسابقات رسمی باشگاهها در طول دوره مسابقاتی که در حال اجرا است بعنوان مربی همراه تیم نبوده و قراردادی با هیچ باشگاهی نداشته باشد و یا اینکه با باشگاهی قرارداد داشته باشد و آن باشگاه یا تیم آن باشگاه رسماً منحل شده باشد و یا اینکه مدت قرارداد او با باشگاه مربوطه پایان یافته باشد.

  فصل سوم

  ۳ نحوه برگزاری مسابقات :

۳-۱ مسابقات باشگاههای لیگ برتر

۱-۱-۳ مسابقات باشگاههای لیگ برترآقایان وخانمها با حضور۸ تیم وبه شکل متمرکز در دو گروه بصورت دوره ای در دو مرحله رفت و برگشت برگزار خواهد شد که در نهایت از هر گروه دو تیم به مرحله بعد صعود مینماید.چهار تیم راه یافته به مرحله نهایی به شکل دوره ای در یک گروه در دو مرحله رفت وبرگشت مسابقات خود را انجام داده و مقامهای اول تا چهارم مشخص خواهد شد ضمنا دو تیم انتهایی در هر گروه از مرحله مقدماتی نیز در قالب یک گروه چهار تیمی به شکل دوره ای در دو مرحله رفت و برگشت به رقابت خواهند پرداخت که در نهایت دو تیم انتهایی به لیگ دسته یک سقوط خواهند کرد.

۲-۱-۳ برگزاری مسابقات باشگاههای لیگ برتر حداقل با چهار باشگاه امکان پذیر خواهد بود.

۳-۱-۳ حداکثر هر استان می تواند دو باشگاه در مسابقات لیگ برتر شرکت دهد.

۴-۱-۳ تاریخ قرعه کشی و زمان برگزاری مسابقات توسط فدراسیون بدمینتون اعلام می گردد.

۵-۱-۳ در پایان مسابقات به باشگاههای برتر(اول تا سوم) به رسم یادبود هدایایی از طرف فدراسیون اهدا خواهد گردید.

۶-۱-۳ در صورت درخواست باشگاهها و تایید فدراسیون و موافقت شورای محترم برون مرزی وزارت ورزش و جوانان ، باشگاه متقاضی به مسابقات خارجی اعزام خواهد شد.

۷-۱-۳ زمان برگزاری مسابقات لیگ برتر روزهای پنجشنبه و جمعه خواهد بود.

تبصره :در صورت پخش مستقیم ،زمان بازی توسط فدراسیون تغییر خواهد کرد .

۹-۱-۳ توپ برگزاری مسابقات  لیگ برترتوپ  پری می باشد .

تبصره: چنانچه استانی بیش از دو باشگاه در دسته لیگ برتر داشته باشد هیئت بدمینتون و اداره کل ورزش و جوانان استان نسبت به معرفی دو باشگاه واجد شرایط اقدام خواهد نمود.

تبصره۱:در خصوص میزبانی مسابقات فدراسیون پس از بررسی شرایط متقاضیان تصمیم نهایی را اتخاذ خواهد نمود و چنانچه هیچکدام از تیمها درخواست میزبانی نداشته باشند به قید قرعه میزبان از بین تیمها مشخص خواهد شد .

تبصره۲:هر تیم در لیگ برتر مجاز است حداکثرباسه بازیکن ملی پوش قرارداد ببنددودر صورت استفاده از بازیکن خارجی تعداد ملی پوشان در تیم به دو نفر کاهش میابد .

توجه:بازیکنان ملی پوش به بازیکنانی گفته میشود که در آخرین دوره مسابقات بدمینتون بین المللی دهه فجرحضور داشته اند . بعلاوه ۸ بازیکنی که در مجموع سه مرحله رنکینگ جوانان حائز رتبه شده اند و متولد ۱۱/۱۰/۷۶ به بعد می باشند .

۲-۳ مسابقات باشگاههای لیگ دسته اول:

۱-۲-۳ الف) آقایان ۱۲ تیم ( در دو گروه ۶ تیمی )    ب ) بانوان ۱۰ تیم ( در دو گروه ۵ تیمی )

   مسابقات باشگاههای لیگ دسته یک آقایان و خانمها به شکل متمرکز در دو گروه بصورت دوره ای در دو مرحله رفت و برگشت برگزار خواهد شد که در نهایت از هر گروه دو تیم به مرحله بعد صعود مینماید.چهار تیم راه یافته به مرحله نهایی به شکل دوره ای در یک گروه در دو مرحله رفت و برگشت مسابقات خود را انجام داده و مقامهای اول تا چهارم مشخص خواهد شد ضمنا دو تیم انتهایی هر گروه درمرحله مقدماتی  در قالب یک گروه چهار تیمی به شکل دوره ای در دو مرحله رفت و برگشت به رقابت خواهند پرداخت که در نهایت دو تیم انتهایی به لیگ دسته دو سقوط خواهند کرد.

تبصره . در خصوص میزبانی مسابقات فدراسیون پس از بررسی شرایط متقاضیان تصمیم نهایی را اتخاذ خواهد نمودو چنانچه هیچکدام از تیمها متقاضی میزبانی نباشند به قید قرعه میزبان از بین تیمها مشخص خواهد شد .

۲-۲-۳ برگزاری مسابقات باشگاههای لیگ دسته اول حداقل با ۴ باشگاه امکان پذیر خواهد بود.

۳-۲-۳ حداکثر هر استان می تواند دو باشگاه در مسابقات لیگ دسته اول شرکت دهد.

۴-۲-۳ تاریخ قرعه کشی و زمان برگزاری مسابقات توسط فدراسیون بدمینتون اعلام می گردد.

۵-۲-۳ در پایان مسابقات به باشگاههای برتر (اول تا سوم) به رسم یادبود هدایایی از طرف فدراسیون اهدا خواهد شد.

۶-۲-۳ درصورت درخواست باشگاه و تائید فدراسیون و موافقت شورای محترم برون مرزی وزارت ورزش و جوانان ،  باشگاه متقاضی به مسابقات خارجی اعزام خواهد شد.

۷-۲-۳ دو باشگاه اول و دوم مسابقات هر دوره به مسابقات باشگاهی لیگ برتر صعود و دو باشگاه آخر به دسته دوم نزول خواهند کرد.

تبصره چنانچه استانی بیش از دو باشگاه در لیگ دسته یک داشته باشد هیئت و اداره کل ورزش و جوانان استان نسبت به معرفی دو باشگاه واجد شرایط اقدام خواهند نمود.

۸-۲-۳ در صورتیکه باشگاههای صعود کننده به لیگ برتر در مسابقات حضور نیابند ،  تیم سوم از لیگ دسته یک و پس از آن فدراسیون تیم های دیگر را جهت حضور در لیگ برتر  دعوت خواهد کرد .

۹-۲-۳ توپ برگزاری مسابقات باشگاههای دسته یک توپ پلاستیکی می باشد.

۳-۳ مسابقات لیگ باشگاههای دسته دوم :

۱-۳-۳ مسابقات باشگاههای دسته دوم بصورت دوره ای حذفی و مجتمع برگزار می گردد.

۲-۳-۳ تاریخ قرعه کشی طبق تقویم سالیانه توسط فدراسیون بدمینتون اعلام می گردد .

۳-۳-۳ در پایان مسابقات باشگاههای دسته دوم کشور دو باشگاه اول ودوم به دسته یک صعود خواهند کرد.

۴-۳-۳ در صورتیکه باشگاه صعود کننده از دسته دو به دسته یک در مسابقات باشگاههای دسته یک حضور نیابند فدراسیون بدمینتون از تیم هایی که  به ترتیب مقام سوم یا چهارم  کسب نموده اندجهت حضور در لیگ دسته یک دعوت خواهند نمود و در صورت عدم حضور آنها فدراسیون بدمینتون یک تیم از دسته دو را انتخاب و به لیگ  دسته یک دعوت خواهد کرد .

۵-۳-۳ سهمیه هر استان در مسابقات باشگاههای دسته دوم حداکثر دو باشگاه می باشد.

توضیح: توابع استان تهران در تمام دسته ها می توانند همانند سایر استانها عمل نمایند.

تبصره : با توجه به تصویب هیئت رئیسه در مسابقات دسته دوم هر باشگاه فقط می تواند از یک بازیکن غیر بومی استفاده نماید.                      

  فصل چهارم

  ۴- شرایط فنی مسابقات :

۱-۴ مسابقات طبق آخرین قوانین و مقررات فدراسیون بین المللی و مقررات فدراسیون بدمینتون جمهوری اسلامی ایران و موارد مندرج در آیین نامه برگزار خواهد شد.

۲-۴ قرعه کشی برنامه مسابقات بعهده فدراسیون خواهد بود و نمایندگان باشگاههای شرکت کننده و هیئت استان مربوطه می توانند در مراسم قرعه کشی شرکت نمایند.

۳-۴ نماینده فدراسیون جهت هرچه بهتر برگزار نمودن مسابقات از طرف فدراسیون به محل برگزاری مسابقات اعزام می گردد که نهایتاً ملزم به ارسال گزارش به فدارسیون خواهد بود.

تبصره: در صورت عدم حضور نماینده فدراسیون، رئیس یا دبیر هیئت بدمینتون استان میزبان، نماینده فدراسیون محسوب و ملزم به رعایت کلیه قوانین و مقررات خواهد بود.

۴-۴ قبل ازشروع مسابقات لیگ اسامی نفرات بهمراه قرارداد ومدارک  لازم ( ۲ قطعه ۴× ۳ عکس و فتوکپی شناسنامه) به فدراسیون ارسال گردد، باتوجه به صدورکارت شرکت درمسابقات جهت بازیکنان، مربیان وسرپرستان تیمها، ناظرین فدراسیون درصورت عدم رویت کارت ازشرکت درمسابقه جلوگیری خواهند نمود.ضمنأبازیکنان متولد ۱۳۵۹ و قبل از آن (بازیکنان  بالای ۳۵ سال)  نمی توانند در مسابقات شرکت نمایند.

۵-۴ تعدادبازیکنان هر تیم در لیگ برتر حداکثر ۱۲نفر که دو نفراز آنهاالزامامیبایست جوان باشند و یکی از بازیکنان جوان الزامأ می بایست در ارنج یکنفره اول قرار گیرد .

۶-۴ تعداد بازیکنان هر تیم در لیگ دسته یک حداکثر ۱۰ نفرمی باشد که حداقل دو بازیکن جوان  بصورت آزاد در ارنج  الزامی است که یک بازیکن جوان در بخش یک نفره و یک بازیکن جوان در بخش  دو نفره بازی خواهند نمود .

تبصره الف : کادر اجرایی باشگاه ( مربی ، سرپرست و … ) فقط می توانند در یک باشگاه فعالیت نمایند .

تبصره ب : مربیان یا سرپرستان یا نفرات غیر از بازیکنان نمی توانند بعنوان بازیکن در ارنج تیمی شرکت نمایند .

تبصره ج : داشتن کارت بیمه ورزشی برای کلیه نفرات الزامی می باشد .

تبصره د : مربیان باشگاهی لیگ برتر می بایست دارای درجه مربیگری حداقل یک و باشگاههای دسته اول حداقل دو  وباشگاههای دسته دوم حداقل درجه ۳ از سوی فدراسیون را داشته و طبق قرارداد به فدراسیون معرفی شوند .

۷-۴ در روز مسابقه بدون حضور سرپرست یا مربی باشگاه به تیم  اجازه شرکت  در مسابقات داده نخواهد شد ضمناٌ سر پرستان و مربیان موظفند کارت شناسایی صادر شده توسط فدراسیون را به همراه داشته باشند در غیر این صورت برای تیم باخت فنی و برابر مقررات جرایم نقدی برای باشگاه در نظر گرفته می شود .

۸-۴ هرگونه تغییر در کادر اجرایی (سرپرست، بازیکن و مربی) باشگاه بایستی قبلاً کتباً به فدراسیون بدمینتون اعلام و مورد تائید قرار گرفته باشد.

۹-۴ اسامی بازیکنان هر باشگاه بایستی توسط مدیر باشگاه مورد تائید قرار گرفته باشد و یک هفته قبل از برگزاری اولین مسابقه به فدراسیون اعلام شده باشد.

۱۰-۴ کلیه برگه های قرارداد  بازیکنان، مربیان و  سرپرستان می  بایستی به مهر و امضای باشگاه وهیئت مربوطه رسیده باشد و به فدراسیون ارسال گردد .

تبصره الف: بازیکنان هراستان که درباشگاههای خارج ازاستان خود مبادرت به فعالیت نمائید می بایست جهت قراردادحتماً رضایت نامه کتبی ازهیئت استان همراه قرارداد ضمیمه باشد.

تبصره ب: درصورتیکه بازیکنان قرارداد ۲ یا ۳ساله باباشگاه خود بسته باشند می بایست جهت فصل جدید مسابقاتی تائیدیه ازهیئت استان مبدأ را ارائه نمایند.

۱۱-۴ طبق  قرارداد منعقد شده در مسابقات باشگاههای دسته برترو دسته اول حداکثر از یک بازیکن خارجی می توان استفاده کرد.

۱۲-۴ رده سنی جوانان  بر اساس سال میلادی محاسبه می گردد مانند مسابقات قهرمانی کشور . بازیکن جوان می بایست متولد ۱۱/۱۰/۷۶ به بعد باشد .

۱۳-۴ : ارنج ۵ بازی

۱-۱۳-۴: در لیگ برتر آقایان برای ۵ بازی ارنج داده می شود که حداقل از ۵  بازیکن استفاده می شود .

( فقط دو بازیکن مجازهستند  در دو بازی یکنفره و دو نفره شرکت نماید .)

ارنج بازی : (۱-دونفره اول ، ۲- دونفره دوم ، ۳-یکنفره اول (بازیکن جوان)، ۴- یکنفره دوم ، ۵-یکنفره سوم )

تبصره : در لیگ برتر آقایان استفاده از بازیکن نوجوان مجاز نمی باشد .

۲-۱۳-۴ : در لیگ برتر بانوان برای ۵ بازی ارنج داده می شود که حداقل از ۶ بازیکن استفاده می شود .      ( فقط یک بازیکن مجاز است در دو بازی یکنفره و دونفره شرکت نماید )

ارنج بازی : ( ۱- دونفره اول ، ۲- دونفره دوم ، ۳-یکنفره اول(بازیکن جوان)،  ۴- یکنفره دوم ، ۵ یکنفره سوم )

تبصره : در ارنج مسابقات لیگ برتر حضور یک بازیکن جوان در بازی یکنفره اول الزامی است .

۳-۱۳-۴ : در لیگ دسته اول و دوم آقایان و بانوان برای ۵ بازی ارنج داده می شود که حداقل از ۵ بازیکن استفاده می شود .

ارنج بازی ( ۱- یکنفره اول ، ۲- یکنفره دوم ، ۳- دونفره اول ، ۴ دو نفره دوم ، ۵ یک نفره سوم )

تبصره الف : در ارنج مسابقات حضور یک بازیکن جوان دربازیهای  یکنفره و یک بازیکن جوان دیگر دربازیهای دو نفره الزامی می باشد .

تبصره ب : در صورت نیاز به تغییر در ترتیب اجرای بازیها سرداور مسابقه تصمیم خواهد گرفت .

تبصره ج : توپ برگزاری مسابقات لیگ برتر آقایان و خانمها توپ پری و بقیه مسابقات توپ پلاستیکی خواهد بود .

تبصره د : در مسابقات تیمی بدمینتون طبق قوانین BWF حضور حداقل ۴ بازیکن جهت آن مسابقه الزامی می باشد . چنانچه تیمی با حداقل نفرات ( ۴ نفر ) بازیکن در مسابقه حاضر شود ، فقط می تواند از ارنج (۱.دونفره اول ۲. دونفره دوم ۳. یکنفره اول (بازیکن جوان) ،۴. یک نفره دوم خالی ۵. یکنفره سوم استفاده نماید. ضمناٌ به ازای هر بازیکن (کمتر از ۵ نفر) ۲.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال  باشگاه جریمه خواهد شد .

تذکر : در صورت عدم رعایت موارد ماده ۱۳-۴ ، بازیهای انجام شده در ارنج و مغایرت آنها با آئین نامه باخت به حساب آمده و نتیجه مابقی بازیها به قوت خود باقی خواهد بود و چنانچه هر دو باشگاه رعایت نکرده باشند همان بازی حذف خواهد شد و در صورت تساوی به دو تیم یک امتیاز تعلق خواهد گرفت .

۱۳-۴ :در کلیه مسابقات باشگاهی(برتر،دسته اول،دسته دوم)حضور بازیکنان متولد ۱۳۵۹ وقبل از آن( بالای ۳۵ سال )ممنوع می باشد .

۱۴- ۴ : در پایان مسابقه تیم برنده سه امتیاز ، بازنده یک امتیاز و به عدم حضور تیم صفر امتیاز تعلق خواهد گرفت .

۱۵-۴ : در جدول مسابقات باشگاهها برحسب امتیاز کسب شده ، مقامها رده بندی می شوند و در صورت تساوی امتیاز طبق مقررات بین المللی اقدام خواهد شد .

۱۶-۴ : پس از اعلام بازی چنانچه هر یک از بازیکنان بدون عذر موجه تا ۵ دقیقه در زمین حاضر نشوند آن بازی با نتیجه ۲-۰ ( ۰ ۲۱ ، ۰-۲۱ ) به نفع بازیکن حاضر اعلام می گردد .

  فصل پنجم

۱۷-۴ : ده درصد از مبلغ قراردادهای منعقد در ماده ۹-۴ بایستی توسط باشگاه نهایتأ در پایان نیم فصل به هیئت بدمینتون استانی که از بازیکن غیر بومی استفاده می کند پرداخت گردد . 

۵- مقررات اجرایی مسابقات :

۱-۵ هر باشگاه بایستی اعلام حضور خود یاعدم حضور خود را یک ماه و یا طبق زمان تعیین شده توسط فدراسیون  قبل از قرعه کشی مسابقات کتباً به فدراسیون اعلام نماید.

۲-۵ : درصورتیکه باشگاهی قبل ازشروع قرعه کشی ازحضوردرمسابقات لیگ اعلام انصراف نماید، هیئت بدمینتون واداره کل ورزش و جوانان  استان مربوطه باشگاه جایگزین را بصورت کتبی به فدراسیون اعلام نماید درغیر این صورت  هیئت استان مربوطه می تواند امتیازباشگاه را به استان دیگربا توافق کتبی به طور کامل انتقال نموده و به فدراسیون بدمینتون اعلام نماید.

۳-۵ در صورتیکه باشگاهی در حین برگزاری مسابقات به دلایلی نتواند مسابقات را ادامه دهد  هیئت بدمینتون و اداره کل ورزش و جوانان استان مربوطه باشگاه می توانند باشگاه دیگری با همان بازیکنان معرفی نماید.

باشگاه جدید مسابقات را با نام خود ادامه می دهد در غیر اینصورت تمام بازیهای صورت پذیرفته ، انجام نشده منظور می گردد و طبق مقررات اقدام خواهد شد. موارد فوق بایستی به صورت کتبی به فدراسیون اعلام می گردد.

تبصره الف: چنانچه لیست بازیکنان تکمیل نشده باشند باشگاه جدید می تواند تا حد نصاب نفرات جدید را معرفی نمایدو درصورت تکمیل بودن نفرات قبلی تیم جدید می تواند تا ۲ بازیکن اضافه نماید.

تبصره ب : در صورت عدم رعایت موارد ۲-۵ و ۳-۵ توسط باشگاهها و هیئت های استانها فعالیت مجدد از دسته دو خواهد بود.

تبصره ج : جرایم تخلفات در مسابقات باشگاهی

ردیف

عنوان تخلف

میزان جریمه

۱

انصراف از مسابقات بدون اعلام قبلی با توجه به اعلام آمادگی اولیه

بار اول : ۲۰۰،۰۰۰ تومان

بار دوم : ۴۰۰،۰۰۰ تومان

۲

ترک مسابقات تیمی زودتر از موعد مقرر مگر با مجوز ناظر فدراسیون .

بار اول : ۱۰۰،۰۰۰ تومان

دفعات بعد  ۲۰۰،۰۰۰ تومان

۳

انصراف در یک بازی در حین مسابقه مگر با دلیل غیرموجه .

۲۰۰،۰۰۰ تومان با تشکیل کمیته انضباطی

۴

حضور دیر وقت در یک مسابقه که منجر به باخت فنی شود بدون اجازه ناظر مسابقات

۱۰۰،۰۰۰ تومان و تشکیل کمیته انضباطی

۵

اگر بازیکنی در طول مسابقات کارت زرد دریافت کند .

۱۰۰،۰۰۰ تومان

۶

کارت قرمز برای هر نوبت در هر مسابقه در طول مسابقات .

بار اول : ۲۰۰،۰۰۰ تومان

بار دوم : ۳۰۰،۰۰۰ تومان

۷

راهنمایی کردن مربی یا سرپرست کنار زمین در حین بازی وقتی توپ در جریان بازی می باشد .

بار اول : ۵۰،۰۰۰ تومان

بار دوم : ۱۰۰،۰۰۰ تومان

مقررات اجرای مسابقات :

۴-۵ زمان و مکان برگزاری هر مسابقه حداقل یک هفته قبل از برگزاری مسابقات به هیئتها و ادارات کل و باشگاهها ابلاغ خواهد شد.

۵-۵ مسابقات طبق زمان و تاریخ تعیین شده که توسط فدراسیون اعلام می گردد برگزار خواهد شد.

۶-۵ جدول زمانبندی مسابقات توسط فدراسیون اعلام می گردد.

۷-۵ هیچ باشگاهی حق تغییر در برنامه مسابقات را نداشته در صورت وجود مشکلات، باشگاه می تواند حداقل ظرف مدت ده روز قبل از مسابقه مراتب تغییر زمان مسابقه را کتباً به اطلاع فدراسیون رسانیده تا تصمیم گیری انجام شود.

۸-۵ تکمیل بازیکنان باشگاه حداکثر تا پایان دور مقدماتی مسابقات امکان پذیر بوده و بایستی بصورت کتبی به اطلاع فدراسیون رسانیده شود.

۹-۵ چنانچه باشگاهی لیست بازیکنان خود را تکمیل ننموده باشد می تواند بازیکن جدید را ظرف مدت ۹روز قبل از مسابقه بعدی بصورت کتبی به فدراسیون معرفی نماید. (با رعایت بند ۸-۵)

۱۰-۵ پس از معرفی اعضاء باشگاه و ارائه مدارک لازم به فدراسیون کارت شرکت در مسابقات برای آن دوره صادر خواهد شد.

۱۱-۵ حضورتیم ۳۰ دقیقه قبل از شروع مسابقه طبق اعلام فدراسیون می بایست الزاماً درسالن محل مسابقات حضوریافته و برگه ارنج را ازنماینده فدراسیون دریافت نموده و ۱۵ دقیقه بعد تحویل نماید درغیراینصورت بعد ازاتمام زمان تعیین شده ۱۵ دقیقه تحویل برگه ارنج نتیجه بنفع باشگاه حاضراعلام خواهد شد.

۱۲-۵ تیمی که در بازی حاضر نشود بازنده (۰- ۵) به حساب آمده و کمیته انضباطی می تواند او را طبق ضوابط مجازات نماید و طبق مقررات جرایمی نقدی یا سقوط به دسته پائین تر تعلق خواهد گرفت.

۱۳-۵ نماینده فدراسیون و داوران اعزامی می بایست حداقل یک روز قبل از شروع مسابقه در محل حضور یافته و خود  را به مسئول باشگاه میزبان  معرفی نماید.

۱۴-۵ برای برگزاری مسابقات حتی الامکان همراه ناظر فدراسیون ازداوران غیر بومی استفاده خواهد شد .

۱۵-۵ تامین محل اقامت و پذیرایی  نماینده فدراسیون و سر داور و داوران اعزامی بعهده باشگاه میزبان می باشد.

۱۶-۵ تامین محل تمرین، مسابقه و سایر موارد مورد نیاز بعهده باشگاه میزبان می باشد.

۱۷-۵ تامین توپ برگزاری مسابقه بعهده باشگاه میزبان می باشد.

۱۸-۵ تامین کلیه هزینه های مسافرتی باشگاهها به عهده خود باشگاه خواهد بود.

۱۹-۵مبلغ ورودیه باشگاهها جهت مسابقات مختلف به شرح زیر می باشد.

۱.لیگ برتر آقایان                 ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال۲. لیگ برتر بانوان                ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال

۳. لیگ دسته اول آقایان            ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ریال

 ۴. لیگ دسته اول بانوان           ۱۵.۰۰۰.۰۰۰  ریال

 ۵. دسته دوم  آقایان              ۶.۰۰۰.۰۰۰  ریال

 ۶. دسته دوم  بانوان              ۴.۰۰۰.۰۰۰  ریال

۲۰-۵ ارائه کارت شناسایی صادر شده از سوی فدراسیون بدمینتون در زمان برگزاری مسابقه الزامی است.

۲۱-۵ اسامی بازیکنان باشگاهها (حداقل شش نفر) ده روز قبل از شروع مسابقات بایستی در یک لیست با امضاء مدیر یا سرپرست باشگاه مربوطه به نماینده فدراسیون ارائه گردد.

۲۲-۵ انجام یا عدم انجام یک مسابقه فقط از اختیارات نماینده فدراسیون و یا سرداور مسابقه خواهد بود.

تبصره: حضورپزشک درسالن مسابقه الزاماً با باشگاه میزبان میباشد.

تبصره: در لیگ برتر ودسته اول و دسته دوم آقایان و بانوان تهیه خوابگاه به عهده میزبان میباشد که قبل از شروع مسابقات توسط ناظر فدراسیون وضعیت خوابگاه مورد بررسی و بازدید قرار خواهد گرفت و در صورت تأیید مسابقات برگزار خواهد شد .

تبصره : درصورت حضور بازیکن درمسابقات برون مرزی زیر نظر فدراسیون مسابقه فوق درآن تاریخ معوقه اعلام خواهد شد .

  فصل ششم

                               

     ۶- نقل و انتقالات :

۱-۶ هرگونه نقل و انتقالات بازیکنان و مربیان در سطح باشگاههای کشور بر اساس عقد قرارداد بین باشگاهها با بازیکنان و مربیان و با رعایت آئین نامه و دستور العمل های فدراسیون باید صورت گیرد.

۲-۶ باشگاهها بایستی بازیکنان و مربیان مورد نظر خود را براساس ماده ۸-۴ و ۲۲-۵ معرفی نمایند و در صورتیکه قبل از بازیها تعداد معرفی شدگان کامل نباشد در حین مسابقات با رعایت ماده ۸-۵ و ۹-۵ و ۴-۶ می توانند نفرات تکمیلی خود را اعلام نمایند.

۳-۶ کلیه بازیکنان و مربیان معرفی شده بایستی دارای قرارداد رسمی با باشگاه بوده و با هیچ باشگاه دیگری دارای قرارداد نباشد.

۴-۶ چنانچه بازیکن یا مربی در هیچ یک از مسابقات رسمی باشگاهها بازی نکرده باشد و قراردادی نیز با هیچ باشگاهی نداشته باشد آزاد محسوب می گردد و می تواند در هر زمان با رعایت سایر موارد آئین نامه با عقد قرارداد با باشگاه مورد نظر در مسابقات شرکت نمایند. بازیکنان و مربیانی که با باشگاه قرارداد امضاء کرده اند ودر مسابقات بازی نکرده باشند برای تغییر باشگاه تا قبل از شروع دور نهایی مجاز به عقد قرارداد با رعایت سایر موارد آئین نامه می باشند.

تبصره: چنانچه باشگاهی در طول مسابقات  به دلایلی منحل گردد یا تیم ورزشی خود را منحل نماید در صورتیکه مبلغی پرداخت نشده باشد مربی و بازیکنان آن باشگاه آزاد شناخته می شوند.

۵-۶ چنانچه بازیکن یا مربی قبل از پایان قرارداد بخواهد به باشگاه جدیدی منتقل گردد تراضی کتبی دو باشگاه با بازیکن یا مربی و رعایت ماده ۴-۶ برای انتقال نیاز خواهد بود و در این صورت بازیکن یا مربی در باشگاه جدید مطابق قرارداد سابق عمل می نماید و ۵% مبلغ مورد توافق دو باشگاه از سوی باشگاه قدیم به فدراسیون پرداخت می گردد.

۶-۶ انتقال موقت بازیکن یا مربی با تراضی کتبی دو باشگاه در یک دسته و توافق ایشان بطور موقت می تواند برای حداقل نیم فصل یا حداکثر یک فصل(دوره) مسابقاتی باشد و در اینصورت:

الف : تعداد حداکثر بازیکن باشگاه باید رعایت شود.

ب : اصل قرارداد قبلی بازیکن یا مربی با باشگاه به قوت خود باقی می ماند.

ج : ۲۰% مبلغ مورد توافق بین باشگاهها و بین بازیکن یا مربی باشگاهها که کتباً باید مشخص گردد و به فدراسیون پرداخت شود.

د : رعایت ماده ۱۳-۶

۷-۶ باشگاه می تواند بصورت یکطرفه قرارداد خود را با بازیکن یا مربی فسخ نماید با پرداخت کلیه هزینه ها و تسویه حساب در اینصورت با اعلام نام بازیکن یا مربی به فدراسیون و علل فسخ، بازیکن یا مربی آزاد شناخته می شود تا جذب بازیکن به باشگاه جدید، حسب قرارداد باشگاه متعهد به انجام تعهدات خود می باشد.

توضیح: در این صورت بازیکن یا مربی قبل از پایان دور رفت مجاز به عقد قرارداد با باشگاه دیگر است.

تبصره: کلیه نقل و انتقالات تا قبل از شروع مرحله نهایی قابل اجراء خواهد بود و هرتیم فقط مجازبه گرفتن یک بازیکن ازتیم های دیگرخواهد بود.

۸-۶ باشگاه در موارد زیر در حین مسابقات می تواند با تایید هیئت یا فدراسیون بازیکنان آزاد  وفقط یک بازیکن باشگاههای دسته دیگر را با تراضی کتبی با باشگاههای مربوطه بطور موقت برای حداکثر یک فصل با عقد قرارداد به خدمت در آورد.

۱-۸-۶ فوت بازیکن یا بازیکنان به هر دلیل

۲-۸-۶ بیماری غیر قابل علاج به تایید فدراسیون پزشکی یا هیئت های پزشکی استان

۳-۸-۶ نقص عضو با تایید مراجع ۲/۸/۶

۴-۸-۶ به دلیل سایر موارد که منجر به عدم امکان حضور بازیکن در مسابقات گردد و به تایید هیئت و فدراسیون رسیده باشد.

تبصره: چنانچه بازیکنی از باشگاهی به باشگاهی دیگر منتقل شود از زمان معرفی وی به فدراسیون تا دو بازی آتی باشگاه جدید حق بازی کردن در هر دو باشگاه را نخواهد داشت.

۹-۶ نقل وانتقال بازیکنان ایرانی و خارجی با باشگاههای دیگر کشورها با تراضی دو باشگاه صرفاً از طریق فدراسیونهای ذیربط و براساس مقررات بین المللی امکان پذیر است، در غیر اینصورت قرارداد مذکور معتبر نیست.

۱۰-۶ هر مبلغی که با توافق دو باشگاه و بازیکن در متن قرارداد قید شده باشد، معتبر است و سایر توافقهای جانبی فاقد اعتبار است. در صورت مشاهده تخلف ۲۰% کل مبلغ قرارداد و توافق های جانبی به عنوان جریمه از سوی باشگاه به فدراسیون پرداخت می گردد.

۱۱-۶ بازیکنانی که به خدمت مقدس سربازی اعزام می شوند در صورتیکه علاقمند به عضویت در تیمهای نظامی  و انتظامی باشند این انتقال اعم از موقت یا دائم مشمول مفاد این آئین نامه می شود. در صورت عدم تراضی دو باشگاه و عدم امکان بازی برای بازیکن در باشگاه طرف قرارداد مدت عدم انجام بازی در طول خدمت سربازی به طول مدت قرارداد، خود به خود اضافه می شود و در این صورت تاریخ پایان قرارداد با تایید فدراسیون رسماً تغییر پیدا می کند.

۱۲-۶ چنانچه قرارداد تنظیمی رسماً در هیئت استان متبوعه ثبت نشده باشد حضور بازیکن در باشگاه و تیم مربوطه غیر مجاز تلقی می گردد.

۱۳-۶ هر بازیکن در یک دوره مسابقاتی می تواند فقط در یکی از موارد ذکر شده در فصل سوم شرکت نماید. بعبارت دیگر نقل و انتقالات در طول مسابقه از دسته های مختلف بطور کلی غیر مجاز است.

  فصل هفتم

۱۴-۶ در صورت اختلاف بین باشگاهها بر سر بازیکن یا مربی، کمیته حل اختلاف فدراسیون بعنوان آخرین مرجع تصمیم گیری رای نهایی را صادر خواهد کرد.

 ۷- مدارک لازم جهت صدور کارت شرکت در مسابقات :

۱-۷ کارت بیمه ورزشی بازیکنان و مربی تیم

۲-۷ دوقطعه عکس ۴*۳

۳-۷ یک نسخه قرارداد فی ما بین باشگاه و بازیکن و مربی با تایید هئیت استان

۴-۷ یک برگ فتوکپی شناسنامه عکس دار بازیکنان

۵-۷ فتوکپی کارت مربیگری مربی

۶-۷ لیست اسامی بازیکنان، مربی و سرپرست با مهر و امضاء باشگاه مربوطه و تاییدیه هیئت بدمینتون مربوطه

۷-۷ عدم ارسال به موقع مدارک انصراف تلقی گردیده و موجب حذف تیم از مسابقات خواهد شد.

تبصره: بازیکنی که دارای کارت شرکت درمسابقات نباشد، حق بازی را نداشته و بازیکن غیرمجازتلقی می گردد.

تبصره: ارائه کارت شرکت درمسابقات قبل ازشروع به نماینده فدراسیون الزامی است.

  فصل هشتم

                             

۸ وظایف استانها (اداره کل ورزش و جوانان هیئت های بدمینتون و باشگاهها) :

۱-۸ مسئولین برگزاری مسابقات در هر استان اعم از تعیین کادر برگزاری مسابقات، تامین نظم محل برگزاری اورژانس و پزشکیار و دیگر موارد مورد نیاز بعهده باشگاه و هماهنگی لازم  با اداره کل ورزش و جوانان و هیئت استان مربوطه است.

۲-۸ آماده سازی محل برگزاری مسابقات در هر استان اعم از سالن مناسب، نور، تور، صوت، پایه تور و بعهده باشگاه میزبان می باشد.

۳-۸ انجام تبلیغات در حد متعارف به منظور انعکاس مطلوب و بهره گیری بهتر در جهت جذب جوانان در توسعه ورزش بدمینتون بعهده استان میزبان می باشد.

۴-۸ ارسال هرچه سریعتر نتیجه بازیهای انجام شده جهت درج در رسانه های گروهی

  فصل نهم

۵-۸ تأمین محل اقامت و پذیرایی از ناظرین و داوران اعزامی به عهده باشگاه میزبان می باشد .

 تعهدات باشگاه :

۱-۹ باشگاه بایستی با بازیکنان و مربی تیم قرارداد منعقد نماید و حداکثر مدت قرارداد سه سال می باشد و حداقل آن نیم فصل می باشد.

۲-۹ باشگاه موظف است نسبت به تعیین مبلغ ماهیانه بابت هزینه ایاب و ذهاب و تغذیه و جبران وقت صرف شده برای بازیکنان و مربیان اقدام نماید بر اساس قرارداد فی ما بین

۳-۹ باشگاه موظف است تعهدات مالی خود را نسبت به بازیکن در ابتدای هر سال به نسبت کل قرارداد تیم و در وجه بازیکن پرداخت نماید (نحوه پرداخت کل قرارداد) بر اساس توافق بازیکنان با باشگاه خواهد بود.

تبصره: ده درصد کل قرارداد توسط باشگاه در وجه هیئت بدمینتون استان بابت بازیکن مربوطه پرداخت گردد.

۴-۹ هر مبلغی با توافق باشگاه و بازیکن در متن قرارداد قید شده باشد معتبر است و سایر توافقهای جانبی از نظر این فدراسیون

فاقد اعتبار می باشد در صورت مشاهده تخلف ۲۰% کل مبلغ قرارداد به عنوان جریمه به فدراسیون بدمینتون پرداخت می گردد.

۵-۹ باشگاه موظف است بازیکن را در برابر فوت و سوانح، صدمات و نقص عضو و هرگونه بیماری ناشی از مسابقات یا تمرینات یا به هنگام مسافرتهای داخل و خارج از کشور از طریق فدراسیون پزشکی جمهوری اسلامی ایران بیمه نموده و بیمه نامه ضمیمه قرارداد شود.

تبصره: باشگاهها می توانند علاوه بر بیمه فدراسیون پزشکی بازیکنان را بیمه حمایتی نمایند.

۶-۹ باشگاه موظف است نسبت به آگاه کردن بازیکن به مفاد مندرج در آئین نامه داخلی باشگاه اقدام و آئین نامه های مسابقات و انضباطی مصوب فدراسیون بدمینتون را با اخذ امضاء وا ثر انگشت سبابه به بازیکنان ابلاغ نماید.

۷-۹ باشگاه موظف است مدت زمان مرخصی بازیکنان را در قرارداد ذکر نماید.

۸-۹ باشگاه موظف است در صورت مصدومیت بازیکن ناشی از تمرینات، مسابقات و یا مسافرتهای مربوط به مسابقه وظایف مندرج درقرارداد را کاملاً به انجام برساند و بالعکس در صورتیکه این مصدومیت خارج از موارد یاد شده باشد بازیکن حق ادعای مزایای مربوطه را نخواهد داشت.

۹-۹ هرگاه بازیکن از مسابقه یا مسابقاتی محروم گردد باشگاه می تواند مزایای مدت محرومیت را پرداخت نماید و نیز تنبیهات انضباطی را در نظر گیرد.

۱۰-۹ در صورتیکه باشگاه منحل گردد و یا در مسابقات شرکت ننماید موظف است کل مبلغ قرارداد را به بازیکن پرداخت نماید.

۱۱-۹ تامین وسایل و امکانات تمرین برای بازیکنانی که در شهرهای دیگر تمرین می کنند. (توپ، راکت، کفش و) و همچنین برای کل بازیکنان به عهده باشگاه می باشد.

۱۲-۹ در صورت عدم رعایت تعهدات مالی از طرف باشگاه فدراسیون می تواند از چک تضمینی سپرده شده استفاده و در صورت عدم کفایت آن را از طریق مراجع قانونی به نیابت از بازیکن اقدام نماید و یا اینکه خود بازیکن اقدام خواهد نمود.

۱۳-۹ وضعیت بازیکنان باشگاهها بایستی از نظر خدمت نظام وظیفه مشخص گردد و عقد قرارداد با غایبین و مشمولین ممنوع است.

۱۴-۹ توضیحاً کلیه مالیاتهای احتمالی قراردادها برعهده و ذمه باشگاه است.

۱۵-۹ در تنظیم قرارداد باشگاه بایستی موارد زیر را رعایت نماید.

۱-۱۵-۹ قرارداد در پنج نسخه تنظیم شود که پس از ثبت در دفتر هیئت استان یک نسخه به فدراسیون، یک نسخه به باشگاه طرف قرارداد یک نسخه به بازیکن یا مربی تسلیم و یک نسخه جهت ارائه به اداره مالیات و یک نسخه نزد هیئت استان باقی می ماند. نمونه فرم این قرارداد از طرف فدراسیون در اختیار هیئتها قرار داده می شود.

۲-۱۵-۹ در صورت عقد قرارداد با بازیکنان زیر ۱۸ سال با اخذ رضایت نامه ولی قانونی بازیکن که در دفاتر اسناد رسمی گواهی امضاء شده باشد در هیئت استان قرارداد را مبادله و هیئت استان موظف است زیر قرارداد را امضاء و اثر انگشت سبابه بازیکن و ولی نامبرده را تحصیل نماید.

۳-۱۵-۹ باشگاهها در موقع تنظیم قرارداد با بازیکنان در صورت ابهام بازیکن موظفند که وضعیت بازیکن را از نظر قرارداد قبلی در داخل استان از طریق هیئت استان و در ارتباط با سایر استانها فدراسیون استعلام  و سپس اقدام به تنظیم قرارداد جدید نماید.

  فصل دهم

   ۱۰ تعهدات بازیکن نسبت به باشگاه :

۱-۱۰ بازیکن قبل از اتمام مدت قرارداد حق ندارد در باشگاه دیگری قرارداد امضاء نماید مگر با رضایت نامه رسمی از باشگاه قبلی که در اینصورت باشگاه رسماً قرارداد خود را فسخ نموده و به اطلاع فدراسیون برساند.

۲-۲-۱۰ بازیکن نمی تواند در طول زمان قرارداد بدون اجازه رسمی باشگاه خود در تمرینات باشگاه دیگری شرکت و یا در بازیهای رسمی و غیر رسمی باشگاههای دیگر شرکت نماید.

۳- در اینصورت باشگاه می تواند با تایید فدراسیون یا هیئت استان جرایمی برای بازیکنان در نظر گیرد.

۳-۱۰ بازیکن موظف است در کلیه جلسات تمرین ومسابقات و مسافرتهای ورزشی که بطور عرف و منطق و برنامه ریزی شده باشد حاضر و دستورات مسئولین و مربیان اجرا نماید و در صورت استنکاف، باشگاه می تواند طبق ضوابطی که قبلاً تعیین و اعلام شده باشد تنبیهات انضباطی برای بازیکن اعمال نماید.

۴-۱۰ در صورتیکه بازیکن به هر دلیل ممنوعیت قرارداد داشته و قرارداد امضاء نماید موظف است برابر درخواست باشگاه کلیه وجوه اخذ شده و خسارات وارده را بازپرداخت نماید و با اطلاع باشگاه مشمول مقررات انضباطی فدراسیون خواهد گردید.

۵-۱۰ در صورتیکه بازیکن بر اساس مفاد قرارداد و آئین نامه باشگاهها مصوب فدراسیون بدمینتون عمل ننماید باشگاه می تواند برای احقاق حقوق خود از طریق کمیته انضباطی فدراسیون اقدام کند و از فدراسیون تقاضای محرومیت بازیکن خاطی را نماید. در اینصورت به تشخیص فدراسیون بدمینتون بازیکن از حقوق خود محروم و حداکثر تا پرداخت مبلغ قرارداد محکوم میگردد.

۶-۱۰ در صورت عقد قراردادهای همزمان از سوی بازیکن با چند باشگاه و عدم حل موضوع فدراسیون بدمینتون رای نهایی را اعلام و بازیکن و باشگاه ملزم به اجرای رای فدراسیون می باشند.

  فصل یازدهم

    ۱۱- تبلیغات :

 انجام هرگونه تبلیغات (لباس بازیکنان، محوطه سالن، پوستر و) براساس مقررات فدراسیون جهانی بدمینتون  وزارت  ورزش و جوانان  جمهوری اسلامی ایران و موافقت هیئت رئیسه فدراسیون بدمینتون امکان پذیر می باشد.

در صورت اختلاف در موارد آئین نامه فدراسیون مفسر آن خواهد بود.

هرگونه تغییر در موارد آئین نامه منوط به تصویب هیئت رئیسه فدراسیون بدمینتون می باشد.

این آئین نامه درتاریخ   ۱۵/۲/۹۴  در ۱۱ فصل   ،   ۱۰  ماده    مورد تصویب هیت رئیسه فدراسیون قرار گرفت تا در اولین مجمع عمومی مورد تصویب مجمع قرار گیرد . لذا این آئین نامه تا تشکیل مجمع قابل اجراء خواهد بود .

منبع : فدراسیون بدمینتون جمهوری اسلامی ایران

ارسال دیدگاه

گالری تصاویر