کد خبر: 3120

تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۴

فواید بدمینتون

این یک واقعیت شناخته شده است که شرکت در فعالیت‌های ورزشی هوازی شبیه به بدمینتون فواید چندگانه‌ای برای سلامتی دارد و همچنین طول عمر را افزایش می‌دهد.

* در حقیقت مشخص شده است که انجام بازی بدمینتون به طور منظم در میانسالی به طوری که ضربان قلب شما افزایش یابد و یا به طور ملایم به نفس نفس بیفتید خطر مرگ را تا حدود ۲۳ درصد در ۲۰ سال آینده کاهش می‌دهد و طول عمر را به میزان ۲ سال بهبود می‌بخشد. حداکثر فواید بهداشتی با انجام حداقل ۳۰ دقیقه بازی بدمینتون در روز، بعد از گرم کردن کافی به دست می‌آید.

 

https://badmintoniran.com/content/uploads/2015/07/love-badminton2.jpg

* از فایده‌های بازی بدمینتون به طور منظم کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب است. در بدن ما کلسترول تام،‌ تری‌گلیسریدها، لیپوپروتئین‌های کم‌چگالی (LDL) و لیپوپروتئین‌های بسیار کم‌چگالی (VLDL) کلسترول‌های بد هستند و لیپوپروتئین‌های با چگالی بالا (HDL) تنها کلسترول خوب است.

 

* بدمینتون بازی کردن به طور منظم سطوح کلسترول خوب HDL را افزایش می‌دهد در حالی که سطوح کلسترول بد را کم می‌کند. از آن جایی که کلسترول‌های بد، قطر عروق خونی را کاهش می‌دهند احتمال حملات قلبی و سکته‌های مغزی را افزایش می‌دهند. کاهش در میزان کلسترول‌های بد به معنی بهره‌مند شدن از فواید چندگانه بهداشتی آن است.

 

* انجام بازی بدمینتون به طور منظم بدن را آن چنان تنظیم می‌کند که میزان پایه ضربان قلب در هر دقیقه کاهش پیدا می‌کند و فشارخون نیز کم می‌شود. هر دوی این اثرات برای افراد دارای فشارخون بالا مفید هستند. این اثرات ممکن است به آن‌ها کمک کند تا فشارخون بالای خودشان را بدون استفاده از دارو یا اگر لازم بود فقط با مقدار کمی دارو کنترل و مراقبت کنند.

اگر در طی تمرین دچار بر افروختگی پوست، خستگی زودرس، سرگیجه و یا افزایش ضربان نبض شدید نشانه و علایم کم آبی در بدن شماست. در طی تمرینات سرعتی

و پر تعرق بدمینتون مخصوصاً در فصول گرما به طور منظم مایعات بنوشید

* فایده‌ی خاص دیگر بدمینتون بازی کردن به طور منظم حفاظت در برابر بیماری‌های قلبی به خصوص حملات قلبی است. بدمینتون بازی کردن عضله قلب را تنظیم و قوی‌تر می‌کند و به علاوه فشارخون بالا را کاهش می‌دهد و عروق خونی را در مقابل مسدود شدن حفظ می‌کند. حتی افراد در مراحل اولیه شروع بیماری‌های قلبی می‌توانند با بدمینتون بازی کردن تحت نظارت و توصیه‌های پزشکی از فواید آن بهره‌مند شوند.

* شرکت در بازی بدمینتون به طور منظم به افراد دارای اضافه وزن برای کاهش وزن اضافی و رسیدن به وزن متناسب با قد و سن‌شان کمک می‌کند.

این اثر به علت سوختن کالری‌های اضافی است که در طول بازی بدمینتون انجام می‌شود و از تجمع چربی و افزایش وزن افراد جلوگیری می‌کند. علاوه بر این ذخایر چربی موجود در بدن نیز برای تولید انرژی در حین بازی بدمینتون بسیج می‌شوند. اما برای رسیدن به کاهش وزن مناسب این ورزش باید با یک رژیم غذایی مناسب ترکیب شود.

 

*پوکی استخوان به خصوص در افراد مسن و زنان بعد از یائسگی یک مشکل رنج‌آور است. پوکی استخوان به علت این که استخوان‌ها تراکم خودشان را به خاطر تعامل‌های پیچیده بین هورمون‌های بدن (سلول‌های تشکیل‌دهنده و حل‌کننده استخوان ) از دست می‌دهند به وجود می‌آید.

افراد دارای پوکی استخوان به علت کاهش قدرت استخوان برای ایستادگی در برابر فشار و آسیب، به راحتی در معرض خطر شکستگی‌ها قرار دارند. با بدمینتون بازی کردن به عنوان یک فعالیت بدنی که یکی از مهم‌ترین عوامل برای پیشگیری از پوکی استخوان ( بدون توجه به سن و جنس افراد ) است می‌توان از بروز پوکی استخوان جلوگیری کرد یا آن را به تأخیر انداخت.

 

* بدمینتون بازی کردن فعالیت سلول‌های استخوان‌ساز را ارتقا می‌بخشد و به جذب و ترکیب کلسیم در ساختار ماتریکس استخوان کمک می‌کند و در نتیجه استخوان را قوی‌تر می‌کند.

 

* فایده به طور منظم بدمینتون بازی کردن کاهش بروز سرطان‌هایی نظیر سرطان روده بزرگ و سینه است.

 

* بدمینتون بازی کردن احساس، قدرت، انگیزه، شور و علاقه و جوانی شما را حفظ می‌کند. به دور کردن افسردگی، اضطراب و استرس و افزایش خودباوری کمک می‌کند.

 

* بدمینتون همچنین به لذت بردن از یک خواب راحت‌تر در شب کمک می‌کند. در نتیجه از بروز بیماری‌ها یا بدتر شدن آن‌ها به علت خواب ناکافی جلوگیری می‌کند.

 

 

بدمینتون ورزشی است که چابکی و انعطاف پذیری بدن را بالا می‌برد و به مفاصل و ماهیچه‌های بدن کمک می‌کند. بهتر است برای انجام این ورزش برخی نکات را در نظر گرفت تا تاثیرگذاری بهتری داشته باشد.

پایگاه اینترنتی Sant- mede درباره این ورزش توضیحاتی داده است:

بدمینتون ورزشی است که نیاز به تکنیک و استقامت دارد و بیشتر در محیط بیرون انجام می‌شود. بدمینتون باعث هماهنگی اعضای بدن، انعطاف پذیری و تعادل بیشتر می‌شود. این ورزش عضلات پایین بدن و عضلات شکمی و کمر را پرورش می‌دهد و همچنین مفاصل بدن را تقویت می‌کند. بدمینتون باعث افزایش قوای حسی و دیداری شده و از استرس، عصبانیت و چاقی مفرط جلوگیری می‌کند. به بیان دیگر، بدمینتون استقامت، واکنش بدن ، احساس، هماهنگی اعضای بدن و تکنیک را افزایش می‌دهد.

بدمینتون ورزشی است که کارایی ماهیچه‌ها و مفاصل بدن را افزایش می‌دهد و ورزشی خطرناک نیست، اما باید بعضی موارد را در نظر گرفت: باید مراقب اعضای پایین بدن بود و از پیچ خوردگی پا جلوگیری کرد. باید به تاندون‌ها و کبودی‌ها توجه کرد. امکان درد در شانه‌ها و عضله دلتوئید وجود دارد.

بهتر است به طور سالانه به پزشک مراجعه کنید و قلب و عروق دستگاه تنفسی چشم و مفاصل را معاینه کنید.

بعد از ۳۵ سالگی تست پیشرفته قلب برای انجام مسابقات لازم است.

بدمینتون سرگرمی آسان و قابل دسترسی برای همه سنین است. این ورزش به کودکان و نوجوانان این امکان را می‌دهد که ورزشی فعال انجام دهند و از مفاصل بدنشان مراقبت کنند. همچنین بدمینتون باعث بالا رفتن توانایی و تمرکز بینایی می‌شود.

به طور خلاصه بدمینتون ورزشی قابل انجام برای همه است، می‌توان این ورزش را با شدت کم یا زیاد انجام داد و کارایی فیزیکی بدن را بالا برد.

 

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :2

 • مرادی

  تاریخ : ۱۰ - تیر - ۱۳۹۸

  عالی بود
  من و همسرم چند ماهه داریم بازی میکنیم

  پاسخ

 • سادات

  تاریخ : ۱۴ - مهر - ۱۳۹۸

  آیا کسی که رماتیسم مفصلی داره و ناحیه زانو آسیب دیده می تواند ورزش بدمینتون بازی کند

  پاسخ

ارسال دیدگاه

گالری تصاویر