کد برگه: 3072

تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۴

آشنایی با بدمینتون

بدمینتون چیست ؟ بدمینتون بازی ای است که با راکت توپ پردار یا پلاستیکی در زمینی که به وسیله تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده است ، انجام می شود . این بازی در هوای آزاد نیز انجام می گردد . ورزش بدمینتون به عنوان یک بازی پر هیجان و شاداب، محبوبیت و طرفداران […]

بدمینتون چیست ؟

بدمینتون بازی ای است که با راکت توپ پردار یا پلاستیکی در زمینی که به وسیله تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده است ، انجام می شود . این بازی در هوای آزاد نیز انجام می گردد .

ورزش بدمینتون به عنوان یک بازی پر هیجان و شاداب، محبوبیت و طرفداران زیادی پیدا کرده است. بازی بدمینتون سرعتی بوده و نیازمند استقامت، دقت، تعادل و تصمیم گیری‎های بسیار سریع می‎باشد.

باید توجه داشت توپ بدمینتون سبک می باشد در نتیجه در مکان هایی که باد می وزد به طور دلخواه نمی توان بازی کرد . هرگاه در هر قسمت زمین یک نفر قرار بگیرند آن بازی را یک نفره و یا سینگل و هرگاه دو نفر قرار گیرند آن را بازی دونفره یا دوبل می گویند . در این بازی تا مادامی که توپ در فضای بین زمین ها قرار دارد بازی ادامه می یابد ولی زمانی که توپ به زمین یا موانعی برخورد کند و بازی قطع شود بازی از جریان خارج می شود. در ضمن بازیکنان هربار نمی توانند بیش از یک ضربه به توپ وارد نمایند.

تاریخچه بدمینتون

پیدایش بازی بدمینتون به طور روشن و دقیق مشخص نیست .می گویند برای نخستین بار در کشور چین ابداع شده و بیش از یک قرن پیش در شهر پونا (poona) که از شهر های کوچک هندوستان می باشد بازی     می کرده اند و به همین نام پوهانه معروف بوده است .از آن جایی که کشور هند مستعمره انگلستان بود این ورزش به وسیله انگلیسی ها به بریتانیا برده شد و در آنجا گسترش پیدا کرد .
به این بازی بدین لحاظ بدمینتون می گویند که : دوک بیو فورت ضیافتی در قصر خود برپا کرده بود ، که در بین دعوت شدگان چند تن از افسران انگلیسی که قبلا در هندوستان خدمت کرده بودند ، حضور داشتند . آنها به میزبان خود پیشنهاد انجام بازی جدیدی را که همان پوهانه باشد را نمودند ، پیشنهاد آنان با استقبال رو به رو شد ، بازی در سالن آن قصر که بدمینتون نام داشت انجام گرفت . انگلیسی ها نام این بازی را بدمینتون گذاشتند .
اولین فدراسیون بدمینتون در سال ۱۸۸۷ میلادی در انگلستان تاسیس شد . اولین مسابقه رسمی انگلستان در سال ۱۹۰۳ برگزار گردید . فدراسیون بین المللی بدمینتون (I . B . F) در سال ۱۹۳۴ تشکیل شد.

اولین رئیس آن سر جرج توماس نام داشت . در سال ۱۸۹۹ اولین مسابقه در شهر لندن برگزار شد که تا کنون ادامه دارد . از سال ۱۹۴۸ مسابقات تیمی مردان جهان به نام توماس کاپ برگزار گردید . این مسابقات تا سال ۱۹۸۴ هر سه سال یکبار انجام می گرفت و از آن سال به بعد هر دوسال یکبار انجام می شود وتا کنون ۲۱ دوره آن برگزار شده است .

از سال ۱۹۵۶ مسابقات تیمی زنان جهان به نام یوبر کاپ نیز برگزار گردید این مسابقات تا سال ۱۹۸۴ هر سه سال یکبار انجام می گرفت و از آن سال به بعد هر دوسال یکبار انجام می گیرد .

از سال ۱۹۸۹ مسابقات تیمی به نام سودرمن کاپ برگزار شده است که مجموعه ای از بازی های زنان و مردان می باشد. این مسابقات نیز هر دو سال یک بار انجام می شود . به غیر از مسابقات تیمی فوق نیز هر سال در دنیا ، جام جهانی هر دوسال یکبار قهرمانی جهان در قسمت های یک نفره و دونفره خانم ها و آقایان و مختلط انجام می شود . در بازی های آسیایی ۱۹۶۲ که در اندونزی برگزار گردید رشته بدمینتون برای اولین بار وارد این بازی ها گردید ، و در سال ۱۹۹۲ بدمینتون به طور رسمی وارد بازی های المپیک بارسلون شد .

تاریخچه بدمینتون ایران

قبل از اینکه فدراسیون بدمینتون در سال ۱۳۵۱ در ایران تاسیس گردد ، این ورزش در استان خوزستان به خصوص در شهر مسجد سلیمان رواج داشت . علت این امر حضور کارمندان انگلیسی نفت در آنجا بود . از آن جایی که مسابقات بازی های آسیایی ۱۹۷۴ در تهران برگزار می شد . مسئولین وقت فدراسیون یک مربی خارجی به نام دیپوگوش را به خدمت گرفتند . و به مدت ۵ سال در ایران به کار تعلیم و مربی گری اشتغال داشت .

وسایل بازی بدمینتون
راکت : راکت بدمینتون از قسمت های ذیل تشکیل شده است :
۱- دسته راکت .
۲- میله راکت .
۳- سه راهی راکت (گلو) .
۴- سر یا کله راکت .
۵-  صفحه راکت ( قسمت زه کشی شده ) .
زه : انواع مختلف دارد که شامل :
۱- روده ای ( که از روده حیوانا ت اهلی تهیه می شود ) .
۲- پلاستیکی .
۳- ابریشمی .
۴- مخلوطی از مواد فوق .
۵- سایر موارد .
توپ : توپ بدمینتون بر دونوع می باشد :
۱- توپ پری .
۲- توپ پلاستیکی .

 

چرا بدمینتون بازی کنیم ؟

تنها پاسخ واقعی این پرسش را هر کسی با پرداختن به این بازی و کشف آن می یابد . زیرا این بازی هم لذت بخش است و هم جالب. دلایل زیادی برای این ادعا وجود دارد . آموختن این بازی آسان است ،زیرا توپ آن طوری طراحی شده که آهسته در هوا حرکت کند و به بازیکن این توانایی را بدهد که با موفقیت به آن ضربه بزنند . در نتیجه می توان با پرداختن به این بازی ، از همان آغاز ، به سرعت از مشغول شدن بدان ، احساس رضایت کرد .

این ورزش ، یک بازی جمعی است که در هر سنی می توان به آن پرداخت . این ورزش ، یک بازی تفریحی است که امکان مجموعه وسیعی از حرکات فیزیکی را فراهم می آورد که بدن را تمرین دهد و به بازیکن حس نشاط  و تندرستی می بخشد . این ورزش ، فرصتی است برای به کارگیری دویدن ، پیچش ، چرخش ، خم شدن ، کشش ، پرش ، فرود و تغییر مسیر سریع ، متناسب با مجموعه گسترده ای از ضرباتی با نیروی کم یا زیاد به توپ . تنوع حرکات ، برای بسیاری از بازیکنان خوشایند است . این ورزش ، یک بازی رقابتی است که مهارت های فیزیکی ، هوشیاری و قدرت تخیل ، شخصیت و قابلیت بازیکنان را در تلاشی برای غلبه بر حریف ، می آزماید.

برای بازی بدمینتون به چه چیز هایی نیاز است ؟

لوازم پایه شامل : راکت ، توپ ، لباس و کفش مناسب و نیز زمینی برای بازی ، مهارت ها در ضربه زدن به توپ و حرکت در زمین . اطلاعاتی در مورد مقررات ( قوانین بد مینتون ) و چگونگی بازی .

راکت:

بدنه بیشتر راکت های امروزی ، کاملا از مواد سبک که همچون گرافیت یا همراه با فلزی بسیار سبک ( که تنها در سر راکت به کار می رود ) ساخته شده اند . راکت باید مطمئن و به سادگی قابل کنترل باشد و به همین دلیل ، برخی عوامل را باید در نظر داشت :

وزن :

وزن راکت ها بین ۹۵ تا ۱۱۵ گرم است . از آن جایی که راکت سبک را بهتر از راکت سنگین می توان کنترل کرد ، پیشنهاد می کنیم که راکتی با وزن متوسط انتخاب کنید .

توازن: سر راکت می تواند سبک ، سنگین یا متوازن باشد . راکتی را که به طور یکسان متوازن باشد یا سری سبک تر داشته باشد ، ساده تر می توان کنترل کرد . با قرار دادن راکت در نقطه وسط آن ، روی انگشت ، توازن آن را آزمایش کنید . اگر سر راکت سنگین باشد ،پائین می رود و اگر سبک باشد ، به بالا متمایل می شود . پیشنهاد می شود راکتی را انتخاب کنید که به طور یکنواخت متوازن باشد یا سری سبک داشته باشد.

دسته:

ضخامت دسته به طور معمول ۵/۷ تا ۵/۱۲ سانتی متر است . منظور از ضخامت دسته ،ضخامت یا اندازه دستگیره آن است . از آن جایی که کنترل انگشتان در بازی بسیار مهم است ، پیشنهاد می شود اندازه دسته ای را انتخاب کنید که اجازه می دهد دستتان را به راحتی در اطراف دسته قرار دهید و آن را بیشتر با انگشتان بگیرید.

دستگیره:

از چرم ، مواد مصنوعی یا حوله ای که به دور دسته می پیچند ، ساخته می شود . بازکردن و تعویض دستگیره ، کار آسانی است . نوع دستگیره ، سادگی و راحتی نگهداری راکت و کنترل سر آن را تعیین میکند . دستگیره ای انتخاب کنید که در دستتان راحت و مطمئن باشد . اگر زیاد عرق می کنید و میخواهید دستگیره حوله ای به کار ببرید ، دستگیره قبلی را باز کنید و دور آن چیزی نپیچید تا اندازه دستگیره افزایش نیابد.

زه ( سیم ) :

زه یا سیم ها از روده طبیعی یا الیاف مصنوعی ساخته می شوند و از نظر ضخامت و کشش گوناگون اند . هرچه کشش سیم ها بیشتر باشد ، نیرویی هم که به توپ وارد می کند ، بیشتر است . هرچه سیم ها نازک تر باشند ، بازیکن ، تماس با توپ را بیشتر احساس می کند . پیشنهاد می شود سیم هایی با ضخامت و کشش متوسط را انتخاب کنید ، زیرا با دوام ترین سیم ها به شمار می روند .

 توپ بدمینتون:

 دو نوع توپ وجود دارد : توپ پردار و توپ پلاستیکی . بازی با توپ پردار لذت بخش تر است . اما این نوع توپ ها گران ترند و راحت تر می شکنند . این توپ ها برای سرعت های گوناگون ساخته می شوند . از آهسته ( ۵/۴۶ گرم ) تا سریع ( ۳/۵۵ ) . توپ های پلاستیکی ارزان ترند و معمولا برای سه سرعت متفاوت ، یعنی سریع ، متوسط و آهسته ساخته می شوند .

لباس:

بدمینتون شامل دایره ی وسیعی از حرکات است و می تواند بازی بسیار پرتحرکی باشد . از این رو ، لباس این بازی باید راحت باشد و به بازیکن آزادی حرکت بدهد . امروزه لباس های ورزشی فراوان و ارزانی وجود دارند . مثلا‌ شورت های فوتبال و تی شرت ها برای این ورزش مناسب اند . گرمکن برای گرم کردن سریع بدن پیش از بازی مناسب است .

کفش: 

بازی بدمینتون در هنگام شروع حرکات ، توقف کردن ، تغییر مسیر دادن ، پریدن و فرود آمدن ، نیازمند سرعت حرکات پا است . با پیشرفت بازیکنان ، آنان در می یابند که پا ها و زانو هایشان ممکن است آسیب ببیند ، مگر آن که کفشی پوشیده باشند که اصطکاک مناسب با سطح زمین را تامین کند و از شوک ضربه در هنگام برخورد پا به زمین ، بکاهد . به بازیکنان پیشنهاد می شود که جوراب راحت و مناسب بپوشند و کفشی بخرند که خوب از پای آنان حفاظت کند و اجازه دهد تسلط خوبی بر زمین داشته باشند .

چگونگی بازی: شما باید با قوانین بدمینتون که اطلاعاتی در مورد چگونگی امتیاز دادن و نحوه ی بازی را شامل می شوند ، آشنا باشید . قوانین (مقررات بازی ) را باید به خاطر سپرد . ابتدا نظری کلی به بازی و چگونگی آن بیفکنیم .

شرح بازی :  این ورزش را بازیکنانی رو در رو در زمینی مستطیلی شکل که با یک تور به دو نیمه تقسیم شده است ، بازی میکنند . دو بازیکن ، مسسابقه تک نفره را شکل می دهند و چهار بازیکن ، مسابقه ی دو نفره را (مردان ، زنان ، مختلط ) انجام می دهند. بازیکنان می کوشند با استفاده از راکت هایشان برای ضربه زدن به توپ و گذراندن آن از فراز تور و  خواباندن آن در زمین حریف ، بازی را ببرند . برنده ی بازی ، کسی است که دو گیم از سه گیم ۱۵ امتیازی (در بازی تک نفره زنان ، ۱۱ امتیاز ) را ببرد . در انتهای هر گیم ، بازیکنان زمین را عوض می کنند.

شروع بازی :  در آغاز مسابقه بازیکنان برای انتخاب سرویس یا زمین ، شیر یا خط می اندازند . برنده می تواند یکی از سه مورد را انتخاب بکند:

الف . اول سرویس بزند .  ب  اول سرویس نزند .  ج . زمین را برگزیند .

بازیکنی که سرویس اول را میزند ، سرویس زننده یا سمت سرویس نامیده می شود و بازیکنی که سرویس را در یافت می کند ،سرویس گیرنده یا سمت دریافت خوانده می شود.

امتیاز های بازی :  تنها سرویس زننده می تواند امتیاز بگیرد . از این رو ، هر طرف بازی ، می کوشد تا سرویس زننده باشد . بازیکنانی که سرویس زننده اند ، می توانند هربار که سرویس را به ثمر می رسانند ، امتیازی به امتیازاتشان بیافزایند . هم در بازی تک نفره و هم در بازی دونفره ، بازیکنان با خواباندن توپ در زمین حریف یا ناتوانی حریف در بازگرداندن توپ ، امتیاز  به  دست می آورند . اگر دریافت کننده سرویس ضربه را به ثمر برساند امتیاز ها تغییری نمیکند ، اما سرویس گیرنده ، سرویس را در اختیار می گیرد و شانس افزودن امتیازات خود را بهدست می آورد .در مسابقات دو نفره ، سمت دریافت باید دو ضربه را به ثمر برساند تا سرویس را در اختیار بگیرد .

قاعده سرویس در بازی تک نفره : 

مسابقه دو بازیکن ((A)) و ((B)) دارد .گیم با امتیاز صفر – صفر (۰-۰) شروع می شود .

۱- بازیکن ((A)) ، شیر یا خط را برده است ، و از زمین راست ، سرویس خود را، به طور اریب به سوی زمین بازیکن ((B)) سرویس می زند .

۲- بازیکن ((A)) ضربه نخست را به ثمر می رساند و یک امتیاز می گیرد . نتیجه ((۱-۰)) به نفع بازیکن ((A)) است .

۳- بازیکن ((A)) به زمین چپ سرویس خود میرود و به طور اریب به سوی زمین بازیکن ((B)) سرویس می زند ( سرویس گیرنده باید به طور اریب در برابر سرویس زننده بایستد ) .

۴- بازیکن ((A)) ضربه را به ثمر می رساند و نتیجه (۲-۰) می شود. بازیکن ((A)) دوباره به زمین راست سرویس خود میرود و اریب به سوی بازیکن ((B)) سرویس می زند .

۵- بازیکن ((B))این بار موفق می شود و سرویس را در اختیار میگیرد . امتیاز ها تغییری نمی کند.

۶- اکنون بازیکن ((B))  از زمین راست سرویس خود را ، به شکل اریب به سوی بازیکن ((A)) سرویس می زند .

۷-  بازیکن ((B)) ضربه را به ثمر می رساند و نتیجه امتیاز ها (۱-۲) می شود ( همواره امتیاز سرویس زننده اول ثبت می شود ) .

بدین ترتیب بازی ادامه می یابد و بازیکنان بر اساس امتیاز در زمین سرویس می ایستند . وقتی عدد امتیاز سرویس زننده زوج باشد ، در زمین سرویس راست می ایستد و وقتی عدد امتیاز سرویس زننده فرد باشد ، در زمین سرویس چپ می ایستد .

 

قاعده سرویس در بازی دونفره : این قاعده کمی پیچیده تر است ، اما قاعده مشابهی در مورد تغییر زمین سرویس با کسب امتیاز ، اجرا می شود .

. در ابتدای گیم ، تنها یک بازیکن تیم سرویس زننده اجازه سرویس زدن دارد و تا هنگامی که سرویس را به تیم مقابل واگذار کند ، به سرویس زدن ادامه می دهد . از آن پس ، هر دو بازیکن هر طرف ، هنگامی که سرویس را در اختیار دارند ، سرویس زدن را بین خود رد و بدل می کنند . طرفی که سرویس را در اختیار دارد ، همیشه گردش سروی خود را از زمین راست آغاز می کند . در این جا بازی جفت بازیکن ((A)) و ((B)) را با جفت بازیکن ((C)) و((D)) پی می گیریم .

۱- بازیکن ((A)) به شکل اریب به سوی بازیکن ((C)) سرویس می زند . تیم سرویس زننده ضربه را به ثمر می رساند و نتیجه ((۱-۰)) می شود .

۲- بازیکن ((A)) به زمین چپ می رود و اریب به سوی بازیکن ((D))  سرویس می زند و تا هنگامی که سرویس را به حریف واگذار کند ، پیوسته بین دو طرف زمین سرویس جا به جا می شود و سرویس زدن اریب را به سمت زمین حریف ادامه می دهد .

۳- اگر بازیکن((A))  پیش از واگذار کردن سرویس ، از چپ به طرف بازیکن ((D)) سرویس زده باشد ، تا هنگامی که تیم حریف در سمت سرویس است ، باید برای دریافت سرویس در همان زمین باقی بماند.

در هر وضعیت سرویس ، تنها سمت سرویس می تواند از یک زمین سرویس به زمین سرویس دیگر تغییر مکان دهد تا هر بازیکن به سمت حریف ، سرویس بزند . سمت سرویس گیرنده باید در زمینی که پیش از واگذار کردن سرویس آن را اشغال کرده بود ، باقی بماند.

این شرح ساده ای است که شیوه ظاهری بازی را توضیح می دهد .

 

 

ارسال دیدگاه

گالری تصاویر